ruske-stroje.cz

Nekompromisní síla

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


nezarazeno:btz61a-01_tyumen

BTZ61A-01 "tyumen"

BTZ61A-01 "tyumen V sovětských dobách byl rozvoj Arktidy a těžba nerostných surovin v odlehlých oblastech prioritou. Pro tyto účely byly vyvinuty speciální terénní vozy, které byly schopny překonat těžké podmínky, jako jsou bažiny, řeky a hory.


BTZ61A-01 "tyumen V roce 1978 se ministerstvo výstavby ropných a plynárenských podniků SSSR rozhodlo vyvinout nové terénní vozidlo pro použití v arktických a těžebních oblastech. Cílem bylo vytvořit vozidlo s lepšími terénními vlastnostmi a vyšší nosností než dříve vyráběná vozidla. Vývoj vozidla byl pověřen Special Design Bureau Gazstroymashina (Tyumen). Hlavním projektantem byl OK Vasiliev. Vozidlo bylo pojmenováno „Tyumen“ na počest města, kde bylo vytvořeno.

Nové vozidlo mělo mít následující vlastnosti:

  • Vylepšené terénní vlastnosti
  • Zvýšená nosnost až 36 tun
  • Možnost přepravy velkorozměrových nákladů

BTZ61A-01 "tyumen Ještě v tomto roce byly zahájeny vývojové práce na novém terénním vozidlu pro arktické a těžební oblasti. Stroj s pracovním označením BTZ61A-01 byl vyvinut za pouhých šest měsíců a v roce 1979 byl vyroben první prototyp. Prototyp byl úspěšně testován a v roce 1980 byla zahájena malosériová výroba. Během několika let bylo vyrobeno několik set vozidel s různými konfiguracemi.

Všechny tyto vozy byly využívány organizacemi, které stavěly ropné a plynárenské zařízení na Sibiři a v Arktidě. Aktivní nasazení těchto vozidel započalo na počátku osmdesátých let a výroba byla ukončena koncem téhož desetiletí, protože byl splněn cíl uspokojit poptávku.

Zajímavost

Vývoj projektu „Tyumen“ a „Yamal“ byl jednou z prvních významných spoluprací sovětských a zahraničních specialistů. Ze Sovětského svazu se na projektu podíleli vývojáři Ťumeň - SKB Gazstroymashina a z Kanady Foremost Industries, která se také podílela na vývoji kloubových bažinových vozidel Husky 8. I přes tuto spolupráci byl nový vůz vyvinut pouze pro SSSR, a proto má pouze ruské jméno.

Proč se Sovětský svaz obrátil na kanadské specialisty, když už měl své vlastní úspěchy v oblasti terénních vozidel? Odpověď je jednoduchá: kanadské kloubové bažinové vozidlo Husky 8 mělo velmi zajímavé konstrukční řešení. Vůz se skládal z dvou nezávislých housenkových podvozků, které byly spojeny společnou platformou pro motor, kabinu a nákladový prostor. Toto řešení umožňovalo vozidlu překonat i ty nejtěžší terénní podmínky. Sovětští vývojáři se domnívali, že by mohli z tohoto řešení těžit a vytvořit tak ještě lepší terénní vozidlo, které by bylo ideální pro použití v arktických a těžebních oblastech.

Popis vozidla

BTZ61A-01 "tyumen BTZ61A-01 „Tyumen“. Byl vyvinut v sedmdesátých letech a byl používán v ropném a plynárenském průmyslu v Arktidě a na Sibiři. Ťumen si propůjčuje mnoho prvků a dílů z dnes již legendárního modelu Kirovets K-701 Vozidlo bylo složeno ze dvou pásových nákladních automobilů spojených kloubovým prvkem.

BTZ61A-01 "tyumen Přední část vozidla byla odvozena z traktoru K-701, který byl vybaven motorem YaMZ-240BM2 o výkonu 300 k. Zadní část vozidla byla vybavena speciální plošinou pro přepravu nákladu. „Tyumen“ vážil 46 tun a mohl nést náklad o hmotnosti až 36 tun. Celková hmotnost vozidla byla 82 tun a délka 16 metrů. Vozidlo úspěšně prošlo všemi potřebnými testy a bylo zahájena jeho sériová výroba. „Tyumen“ se vyráběl několik let, ale v 80. letech byly objednávky na vozidlo omezeny.
Před nakládací plošinou je umístěn naviják s tažnou silou 196 kN a délkou lana 70 m.

Dvoučlánkové terénní vozy

Nejvýkonnějšími z těchto vozidel byly dvoučlánkové terénní vozy, které se skládaly ze dvou sekcí spojených rotačním spojovacím zařízením (PSU). To umožnilo vozidlům pohybovat se v různých směrech a překonat překážky, které by byly pro jednočlánkové vozidlo nepřekonatelné.

Nástupce "Tyumenu"

V osmdesátých letech byl vyvinut nástupce „Tyumenu“ - terénní vozidlo SVG-701 "Yamal". „Yamal“ byl vybaven silnějším motorem a měl větší nosnost než „Tyumen“. Byl také vybaven modernějším vybavením, jako je navigační systém a klimatizace.

„Yamal“ je stále používán v arktických a těžebních oblastech. Je cenným nástrojem pro rozvoj těchto vzdálených a těžko dostupných oblastí.

Technické paramatery

Převodovka Mechanická, 16 rychlostí Pásy Pryžový kov, tloušťka 18 mm, šířka 1,40 m Nosnost 36 tun Pohotovostní hmotnost 46 tun Maximální rychlost 15 km/h Celková délka 15 560 mm Celková šířka 3 740 mm Celková výška 3 760 mm Světlá výška 600 mm

Motor YaMZ-240BM YaMZ-240BM2 Objem (ccm) 22 300
Výkon (HP) 220 / 300 Převodovka Mechanická 16 rychlostí
Šířka pásu (cm) 140 Tloušťka pásu (mm) 18
Hmotnost (t) 46 Typ pásu Caterpillars pryž-kov
Max. Rychlost (km/h) 15 Nosnost (t) 36
Délka soupravy (mm) 15 560 Světlá výška (mm) 600
Výška (mm) 3 760 ŠÍřka (mm) 3 740
Délka plošiny (m) 8 Šířka plošiny (m) 3,5
Brod (m) 1,5 Poloměr otáčení (m) 17
Naviják síla (kN) 196 Délka lana (m) 70
nezarazeno/btz61a-01_tyumen.txt · Poslední úprava: 05/09/2023 14:50 autor: ruske-stroje.cz