ruske-stroje.cz

Nekompromisní síla

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


baz

BAZ - (БАЗ)

BAZ je zkratka pro Брянский автомобильный завод (Bryansk Automobile Plant), což byla sovětská a později ruská automobilka, která byla založena v roce 1958 v městě Bryansk na západě Ruska. BAZ se specializovala na výrobu těžkých nákladních automobilů, jako jsou tahače a návěsy s nosností až 100 tun, a také na výrobu vojenských vozidel. Automobily BAZ byly vyráběny pro použití jak v civilním, tak vojenském sektoru a byly používány v různých oblastech, jako je těžká průmyslová výroba, stavebnictví, zemědělství a vojenství.

BAZ vyvinul řadu speciálních vozidel pro Sovětskou armádu, včetně mobilních balistických raketových systémů (např. Iskander), systémů protivzdušné obrany, mobilních velitelských center a dalších. Také vyráběl nákladní automobily, které byly používány pro různé civilní účely.

Mezi nejznámější modely patřily BAZ-135, BAZ-695, BAZ-6909 a BAZ-6306. Všechny tyto modely byly těžké nákladní automobily a byly vyráběny v letech 1958 až 1990. Později se výroba zaměřila na modernizaci stávajících modelů a vývoj nových vozidel.

V roce 1996 byla společnost BAZ sloučena automobilkou Kamaz a od té doby se některé z modelů BAZ vyrábějí pod značkou Kamaz. V současnosti BAZ patří pod holdingovou společnost Rostec a vyrábí moderní vojenskou techniku, jako například raketové systémy Iskander-M, Tornado-G a další.

baz.txt · Poslední úprava: 11/05/2023 14:06 autor: ruske-stroje.cz