ruske-stroje.cz

Nekompromisní síla

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


zil:modely:zil-135sh

ZiL-135SH

Zil-135SH Prototyp nového typu experimentálního vozidla, sloužícího jako předvoj budoucího „vesmírného“ transportéru, byl postaven na začátku léta 1967 s maximálním využitím již existujících komponentů. Na konci června bylo vozidlo předáno na cvičiště 21. výzkumného ústavu Ministerstva obrany v Bronnitsy. Během následujících měsíců prototyp pracoval na zkušebním místě, kde prokázal své schopnosti v podmínkách blízkých stepím Kazašské SSR. Dosáhl vynikajících výsledků, a všechny nové součásti stroje fungovaly spolehlivě. Unikátnost tohoto stroje spočívala v použití dvou podvozkových „noh“ z letadla Iljušin Il-18.

V padesátých letech se Sovětský svaz potýkal s logistickými výzvami ve svém kosmickém programu. Rakety byly vyráběny v závodě Progress v Kujbyševě (dnes Samara) a následně byly demontovány a přepravovány po železnici na kosmodrom Bajkonur, kde probíhala finální montáž a příprava na start. S rozvojem větších raket se objevily vážné problémy s jejich dopravou na kosmodrom. Proto vznikl nápad přepravovat rakety nejprve po řece na člunu a poté je převézt na pozemním vozidle, které by je doručilo na kosmodrom. Realizace tohoto plánu vyžadovala vytvoření říčního člunu a pozemního vozidla s vhodnými vlastnostmi. V případě pozemní dopravy byl úkol konstruktérů komplikován tím, že jednotlivé části větší rakety mohly vážit 20-25 tun.

Popis vozidla

Zil-135SH Byl vyvinut model budoucího transportéru s impozantními technickými vlastnostmi. Žádná ze sovětských firem však nevykazovala přílišný zájem o tento projekt, s výjimkou moskevského ZILu. Tento výrobce dokonce slíbil, že vytvoří speciální vozidlo schopné přepravit náklad o hmotnosti až 100 tun, což byl čtyřnásobek požadované hmotnosti. Rozhodli se postavit vozidlo s nákladní plošinou o rozměrech 10,8×21,1 m. Podvozek měl mít osmikolovou konstrukci 32×32.

Zil-135SH Pro dosažení přijatelné pohyblivosti a manévrovatelnosti potřebovalo vozidlo podvozkové „nohy“ podobné těm u letadel a kola o průměru nejméně 1,5 m (aby se transportér mohl bez problémů pohybovat na stepích kazašské SSSR). Před samotnou výrobou tohoto zajímavého transportéru bylo ale rozhodnuto vytvořit prototyp (experimentální stroj) s cílem ověřit hlavní myšlenky a řešení, a popřípadě provést změny ve stávajícím projektu.

Hlavním zdrojem komponentů byl známý ZIL-135. Experimentální stroj byl označen jako ZIL-135Sh („šasi“). Základem byl rám složitého tvaru, skládající se ze dvou částí - motor a nákladní plošina byly umístěny vzadu, zatímco kabina byla umístěna vpředu.

Motorizace

Pro pohon byly použity dva motory, každý s výkonem 375 koní. Jeden motor byl připojen k elektrickému generátoru GET-375 o výkonu 120 kW. Druhý motor byl vybaven hydromechanickou převodovkou propojenou se zadní nápravou.

Podvozek

Zil-135SH Závod č. 476 vyvinul inovativní synchronní sledovací systém pro řízení pohybu. Namísto klasické přední nápravy byly použity dvě podvozkové „nohy“ z letadla Iljušin Il-18, umístěné daleko za kabinou. Každá podvozková noha disponovala dvěma koly a řídící systém umožňoval otáčet hřebenem v úhlu až 90° doprava a doleva pomocí dvou režimů, podle zákona lichoběžníku nebo rovnoběžníku řízení. Zároveň byla zajištěna schopnost pohybu v rámci 20° širokého sektoru. Řidič měl možnost volby provozního režimu ovládacích prvků.

Zil-135SH Přenos otáčení volantu na pohony provádělo speciální analogové zařízení, které přijímalo data z různých senzorů a vydávalo signály pro akční členy. Tyto algoritmy byly poprvé implementovány v domácí praxi. Pro všechna čtyři kola byl implementován systém pro regulaci tlaku v pneumatikách. Podvozková „noha“ zahrnovala také hydropneumatický tlumič se zdvihem 450mm. V náboji každého kola byl umístěn elektromotor DT-15М (15 kW), propojený s jednostupňovou planetovou převodovkou (pohon dvou zadních kol bylo možné vypnout). Pneumatiky měly rozměr 1200x500x580 mm.

Technická specifikace

Motor 2x ZIL-375YA Výkon (HP/kW) 375/280
Generátor GET-120 Výkon (kW) 120
Délka (m) 9,5 Hmotnost (t) 12,9
Elektromotor přední kola 2x DT15M Výkon (kW) 15
Šířka (m) 3,6 Nosnosnost (t) 12
Výška (m) 3,1 Rychlost cesta (km/h) 60
Poloměr otáčení (m) 5,1 Rychlost terén (km/h) 10-20

Během testování vozidlo ujelo přibližně 1000 km na různých typech povrchů a půd. Na všech površích, včetně těch s nízkou nosností, se terénní vozidlo osvědčilo s jistotou. Bylo zjištěno, že takový transportér by byl schopen plnit své funkce normálně v zamýšlených provozních oblastech.

Zil-135SH Vzorec kolové konfigurace prototypu ZIL-135Sh lze vzhledem ke speciální konstrukci podvozku označit jako 6×6/4 nebo 4×4+2×2. Vozidlo bylo poháněno všemi šesti koly, přičemž pohon dvou zadních kol bylo možné vypnout. Ze šesti kol byla čtveřice řiditelná a otáčela se společně se svými hřebeny.

Pro účely některých testů byl prototyp ZIL-135Sh vybaven hydraulickými zvedáky. Dvojice těchto zařízení byla instalována na bocích přední části rámu, přímo za kabinou. Tím bylo umožněno zavěšení přední části vozidla a zároveň změna zatížení kol otočných vzpěr.

Zánik vozidla

Zkušební etapa prototypu ZIL-135Sh skončila úspěchem. Všechny klíčové technologie tohoto projektu by mohly být implementovány do plně rozměrného transportéru pro raketovou techniku. Ještě před dokončením testů experimentálního terénního vozidla byly zahájeny vývojové práce na plnohodnotném transportním vozidle. Konstrukční kancelář ZIL měla v brzké fázi připravit veškerou potřebnou dokumentaci a začít s přípravami na výrobu prototypu.

Souběžně s vytvářením nového transportéru probíhala koncepce rakety N-1 pro lunární mise. Vedoucí vesmírného programu V.P. Mišin začal postupně pochybovat o nutnosti nasazení nového logistického systému pro dopravu raket na kosmodrom Bajkonur. Navzdory všem výhodám byla přeprava raketových součástí přes polopouště a stepi spojena s vážnými obtížemi a riziky. Projekt dopravníku se rovněž ukázal jako příliš nákladný a komplikovaný z hlediska výroby a následného provozu.

Koncem roku 1967, krátce po dokončení zkoušek prototypu ZIL-135Sh, bylo učiněno strategické rozhodnutí zrušit nová vozidla neobvyklé konstrukce. Konstrukční kancelář OKB-1 zrušila objednávku na vývoj speciálního osmikolového dopravníku. Nakonec bylo rozhodnuto pokračovat v přepravě raketových komponentů po železnici, což zajistilo dodání raketových sestav N-1.

Po dokončení zkoušek a ukončení projektu byl pravděpodobně jediný prototyp ZIL-135Sh pravděpodobně umístěn do skladu. Osud tohoto vozidla není znám, a v současné době neexistují žádné informace o jeho existenci. Existuje možnost, že byl v určitém okamžiku rozebrán jako nepotřebný. I když několik unikátních experimentálních terénních vozidel zkonstruovaných závodem SKB pojmenovaným po. Likhachev je uloženo v tuzemských muzeích, vůz ZIL-135Sh není mezi nimi.

V době zastavení prací nebyl projekt plnohodnotného transportéru dokončen. Ve druhé polovině sedmdesátých let se opět objevila myšlenka vytvoření supertěžkého transportéru pro raketovou a kosmickou techniku, avšak nakonec bylo rozhodnuto svěřit přepravu velkých nákladů speciálně upraveným letadlům. Rozvoj speciálních pozemních podvozků se znovu nepřiblížil praktické realizaci.

Původní prototyp splnil očekávání, ale zákazník se rozhodl upustit od hlavního projektu supertěžkého transportéru. V důsledku toho nebylo téma ZIL-135Sh dále rozpracováno, a vývoj v tomto směru zůstal nevyužitý. Nicméně tento vůz zanechal zajímavé stopy. Prototyp ZIL-135Sh bude v historii zaznamenán jako jedno z nejzajímavějších experimentálních vozidel v historii domácího automobilového průmyslu. Navíc byl posledním osmikolovým terénním vozidlem pod značkou ZIL, protože veškerá následující terénní vozidla od SKB ZIL byla vybavena třínápravovým podvozkem.


Na základě materiálů z:
http://denisovets.ru/, https://drive2.ru/, https://os1.ru/, http://gruzovikpress.ru/, http://russkaya-sila.rf/, Kochnev E.D. Tajná auta sovětské armády. – M.: Yauza, Eksmo, 2011.

zil/modely/zil-135sh.txt · Poslední úprava: 15/11/2023 14:06 autor: ruske-stroje.cz