ruske-stroje.cz

Nekompromisní síla

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


ural

URAL - Урал

Značka Ural - Uralskiy Avtomobilnyi Zavod, UralAZ je ruský výrobce motocyklů a těžkých nákladních vozidel. Značka byla založena v roce 1941 byla jako důležitá součást sovětského průmyslového programu. Tato automobilová výroba byla přesunuta z moskevského závodu ZiS do oblastí, kde hrozilo menší nebezpečí od postupující německé armády. Z tohoto důvodu se město Miass v Čeljabinské oblasti stalo prvním místem, kde se začaly vyrábět motory, převodovky a zadní nápravy pro nákladní vozidla, která byla původně vyráběna v Uljanovsku a Moskvě. Tímto začala historie výrobce nákladních automobilů Ural.

Původně byla značka Ural založena pro výrobu těžkých nákladních vozidel, ale během války byla přeorientována na výrobu motocyklů pro potřeby sovětské armády. První motocykly Ural byly vyráběny na základě motocyklů BMW, které byly v té době k dispozici v Sovětském svazu.

V roce 1943 se Sovětský svaz naléhal potřebou většího množství nákladních vozidel, což vedlo k novému rozhodnutí dne 14. února 194 Státní komise pro obranu SSSR o přesunu výroby z Uljanovska do Miassu. První třítuny ZiS-5V byly dokončeny v Miassu 8. července 1944 a již 30. září téhož roku bylo vyrobeno tisíc vozidel, přestože výroba v té době čelila mnoha válečným obtížím. V této době se závod jmenoval UralZiS (Uralskij zavod imeni Stalina) a vyráběl vozidla ze společnosti ZiS (Zavod imeni Stalina) z Moskvy.

Po skončení druhé světové války se Ural vrátila k výrobě těžkých nákladních vozidel a stala se jedním z největších výrobců nákladních automobilů v Sovětském svazu. V průběhu let se výroba rozšířila o další typy vozidel, jako jsou autobusy, speciální vozidla pro těžké podmínky nebo vojenská vozidla.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se Ural stala součástí nově vzniklého Ruska a začala se postupně přizpůsobovat novým podmínkám a požadavkům trhu. V roce 2000 byla značka privatizována a v současné době patří společnosti Ural Automotive Works, která pokračuje v tradiční výrobě těžkých nákladních vozidel a motocyklů pod značkou Ural.

V posledních letech Ural představila také nové modely, jako jsou elektrické motocykly nebo moderní těžké nákladní vozidla s nízkou spotřebou paliva a vysokou účinností. Ural je stále jedním z nejvýznamnějších výrobců těchto typů vozidel v Rusku a na celém světě.

ural.txt · Poslední úprava: 12/04/2023 10:18 autor: ruske-stroje.cz